Роль і місце України на світовій мапі 2030Е

1. Україна через 5 років — енергонезалежна країна. Через 10 років — впливовий енергетичний гравець у Європі.

Україна володіє другими за об’ємом запасами урану (235 тис. т) і природного газу в Європі (доведені запаси газу — 1,1 трлн куб. м1), нафти й газоконденсату — понад 200 млн т2.

За оцінками галузевих аналітиків, попит на газ не знижуватиметься до 2050Е, на нафту — до 2030Е.

Європа прагне знизити частку «традиційних» джерел енергії, розвиваючи альтернативні, які часто коштують дорожче. Україна ж може стати постачальником дешевої енергії за умови ефективної кооперації з європейськими партнерами, спільно розвиваючи атомну генерацію з фокусом поставок на Європу. Маючи найдешевшу електричну енергію, Україна зможе продавати її досить дорого в Європі, де буде сформовано ринок за рахунок зеленої енергетики, а також мати перевагу у виробництві технологічної енергоємної продукції.

2. Україна — центр безпеки країн Центральної Європи

З огляду на те, що Україна — остання європейська країна, яка пройшла війну, ми зможемо повести далі й завершити модернізацію української системи оборони, де будуть:

 • найбільш модернізована мобільна й ефективна армія;
 • потужна система протиповітряної оборони (ППО) як з боку РФ, морів, так і з боку Європи;
 • позаблоковість, яка дасть Україні переваги у вигляді безпечного буфера для блоків, що конфліктують, і центру розв'язання можливих конфліктів;
 • космічні війська з фокусом на моніторинг, розвідку і знищення об'єктів, що являють собою ризики для України та її партнерів;
 • приватні воєнізовані підрозділи, що ефективно виконують функції захисту українських інтересів та інтересів українського міжнародного бізнесу за межами України, а також допоміжні підрозділи ЗСУ в зонах конфлікту;
 • народна самооборона, сформована з українців, що як пройшли військову підготовку, так і брали участь у бойових діях, — прибутковий учасник реєстрових підрозділів територіальної оборони.

Українські військові регулярно практикуватимуться в міжнародних миротворчих операціях. Так ми будемо підтримувати боєздатність української армії. Буде реалізована система цивільної оборони.

Зміна системи військового замовлення і допуск приватних розробників до створення технологій подвійного призначення створить базу для виробництва в Україні найефективніших оборонних систем, а також сучасної високотехнологічної продукції масового споживання.

3. Україна — європейський логістичний і транзитний хаб

Перебуваючи на перетині кількох транзитних коридорів (шовкового шляху, скандинавсько-індійського, балто-чорноморського), Україна має всі можливості стати найефективнішим, найшвидшим і найдешевшим інфраструктурним хабом для обслуговування глобальних торговельних і виробничих операцій.

Через 5—10 років портова інфраструктура України стане однією з найбільш конкурентних в акваторії Чорного моря (з глибоководними портами, офшорними портами, швидкою перевалкою і митними процедурами).

До 2030Е Україна стане дешевим авіаційним пасажирським і вантажним хабом із центрами в Києві, Львові, Одесі, Харкові, найбільшим оператором річкового переходу з Балтійського моря в Чорне і об'єднає мережу потужних регіональних логістичних центрів.

Авіа з'єднає як регіони України, так і зробить Україну транзитним хабом між Заходом і Сходом, Півднем і Північчю.

4. Україна — провідний виробничий майданчик Європи

Кваліфікована і поки що недорога робоча сила, географічне розташування (близькість найбільших ринків збуту), ефективна логістика, низькі податки й ефективна правова система створюють кращі умови для розміщення в Україні великих експортоорієнтованих виробництв: електроніки, швейних та взуттєвих фабрик, заводів з виробництва продуктів харчування нового типу, хімічних компаній, сучасних аерокосмічних та машинобудівних заводів.

До 2030Е Україна стане одним із основних постачальників сучасної якісної продукції легкої та важкої промисловості в Європу.

5. Україна — туристичний європейський хаб

Туризм стане одним із ключових секторів економіки, який потрібно стимулювати не так для того, щоб наповнити бюджет податками, як для того, щоб громадяни отримали нові доходи за рахунок нового бізнесу, нових сервісів і витратили гроші у своїй країні.

Світовий ринок туризму розвивається швидкими темпами та вже сягнув 1,5 трлн дол. Наприклад, у 2016 році витрати на закордонні подорожі жителів ЄС становили 430 млрд євро.

При цьому відпочинок в Україні істотно дешевший, ніж в Європі. Іноземні туристи в середньому проводять у Києві 3—4 дні, витрачаючи в середньому 150 дол. на добу.

Туристи бачать у новинах образ «дикої» України, а як приїхали — комфортну й недорогу європейську країну. Що більше людей приїжджатимуть в Україну, то більше можливостей вони бачитимуть для розвитку бізнесу.

Проекти, які можуть бути реалізовані в перспективі 5 років:

 • медичний туризм (дешева якісна медицина для європейців), розташований близько до авіаційних хабів для здешевлення і прискорення логістики;
 • закриті комфортні й безпечні котеджні містечка для європейських пенсіонерів на Півдні України (Бессарабія, Херсонська область);
 • гірськолижний туризм;
 • пляжний туризм (формат Туреччини та Єгипту), all inclusive (тільки українські продукти й персонал): Чорне й Азовське моря;
 • центр грального бізнесу й романтичного туризму.

Розвиток туризму неможливий без комплексної стратегії, розвитку відповідної транспортної, сервісної інфраструктури та інфраструктури безпеки, запит на яку має бути сформований державою.

6. Україна — світовий супермаркет екологічно чистих продуктів

Володіючи найбільшими і найкращими чорноземами світу – 27% від світового запасу, український аграрний сектор може забезпечити продовольством понад 600 млн осіб по всьому світу.

До 2030Е Україна — це:

 • постачальник на світовий ринок екологічно чистих (преміальний сегмент) продуктів харчування;
 • постачальник якісного продовольства на гінки ринки Африки, Індії, Китаю (з урахуванням місцевої специфіки);
 • мережа продовольчих логістичних баз по всьому світу;
 • біржовий центр ціноутворення на аграрну продукцію чорноморського регіону;
 • головний постачальник халяльного м'яса в мусульманські країни.

7. Україна — центр хай-тек-культури в Європі та європейський R&D-хаб

Високі темпи економічного зростання вимагають десятикратного збільшення продуктивності праці, чого не можна досягти в класичних секторах економіки.

Тому Україна, маючи науковий та інтелектуальний потенціал, візьме участь у світовій конкуренції інновацій і технологій, стане виробником не лише електронних цифрових послуг, але й нових софтверних рішень, якісних передових гаджетів, персональних «розумних» пристроїв, дронів, модулів і давачів для промисловості, будинків, роботів.

Головні кроки, до яких необхідно для цього вдатися:

 • кримінальна відповідальність за порушення прав інтелектуальної власності;
 • пільговий режим оподаткування R&D-центрів, аж до цілковитого звільнення наукомістких стартапів від сплати податків на 5 років (без права зміни юрисдикції);
 • «перезаснування» Академії наук і створення Державного центру науки та інновацій. З оновленням функціоналу, команди, підходів. Зрощування Центру з профільними освітніми установами та зближення з ринком інвестицій;
 • державні замовлення на фундаментальні дослідження, оборонні дослідження й розробки, підготовку профільних фахівців.

До 2022Е Україна — це майданчик для розміщення дослідницьких центрів таких компаній, як Apple, Google, Microsoft, Amazon, Tesla, IBM, Alibaba, Airbnb, Netflix, Hewlett-Packard, Cisco, Toyota і багатьох інших.

8. Україна — найбільший постачальник IT-продуктів у Європі

Щоб розкрити свій потенціал в IT-сфері, Україна рухатиметься шляхом створення вільних економічних територій з пільговими умовами оподаткування. Завдання — не обкласти IT-податками, а зробити так, щоб люди, які заробляють у цій сфері, витрачали гроші в Україні.

Завдяки економічним стимулам до 2025Е Україна стане:

 • найбільшим в Європі постачальником готових IT-рішень для оптимізації операційних витрат: логістики, маркетингу, HR, бухгалтерії та виконання функцій людини;
 • розробником платформ для онлайн-торгівлі, чат-ботів;
 • європейським лідером у промисловому сегменті Internet of Things (IoT);
 • світовим розробником відеоігор;
 • розробником платформ для екосистем;
 • одним із найбільших у регіоні постачальником фінансових технологій: необанкінгу, p2p-системи, краудфандингу, нових платіжних систем, сервісів з управління особистими фінансами тощо.

9. Україна — світовий центр подовження людського життя

Чисельність населення у світі зростатиме, середній вік європейців збільшуватиметься, відповідно, більшатиме людей, які потребують медичного обслуговування.

Україна може стати недорогою та високоякісною альтернативою Ізраїлю й Німеччини в галузі лікування онкологічних захворювань, проведення нейрохірургічних операцій, лікування та профілактики захворювань, пов'язаних зі старінням органів, тканин і мозку.

Відкриваючи R&D-центри й застосовуючи досягнення генної інженерії, Україна протягом 5—7 років перетвориться на європейський центр діагностики та профілактики захворювань на ранніх стадіях.

Застосування кріогенних технологій і 3D-друк штучних органів і тканин, кісток і суглобів, дозволять зробити Україну європейським центром трансплантології з дотриманням етичних норм.

Ще одна ніша, у якій Україна може завоювати світове лідерство, — протезування. У країні багато людей, які пройшли війну. Вони потребують біонічних протезів, які не просто повернуть працездатність, а й дозволять вести активний спосіб життя, займатися спортом і навіть підкорювати Еверест. У світі для цього існують усі технології — залишилося тільки створити умови, щоб знання та інновації перекочували в українські клініки.

Умовами для цього стануть:

 • завершення медичної реформи;
 • стратегія розвитку медичного сервісу;
 • розвиток страхової медицини й загальної профілактичної практики;
 • створення пільгових фіскальних умов для розміщення сучасних клінік в Україні;
 • законодавче регулювання питань трансплантології;
 • комерціалізація державних клінік (оренда, ДПП, приватизація), крім системи невідкладної допомоги.

10. Україна — світовий постачальник фармацевтичної продукції

Фармацевтична індустрія крокує за потребами медицини. Розвинений медичний сектор стимулюватиме розвиток української фармацевтики. До 2030Е Україна стане постачальником ліків в усі куточки світу.

Студенти з азійських і африканських країн, які здобувають освіту в українських медичних вишах, закінчивши навчання, зможуть повернутися на батьківщину і стати агентами українських фармацевтичних компаній. Це буде частиною стратегії розвитку медицини й медичного сервісу. Такі студенти отримуватимуть гранти фармокологічних компаній на навчання.

Клінічні випробування ліків на людях втратять актуальність, оскільки всі тестування проводитимуть на штучних тканинах, надрукованих на 3D-принтерах.

Ліки в Україні розроблятимуться під конкретну цільову групу, наприклад з урахуванням інформації про гени, що кардинально підвищить ефективність лікування захворювань.

11. Україна — новий центр європейської освіти

Майбутні зміни, викликані новими технологічними, соціальними трендами, вимагають нових знань і вмінь. Процес навчання й набуття актуальних навичок буде постійним.

В Україні мають бути створені й запроваджені найсучасніші та найефективніші освітні моделі.

Стимулом для розвитку в Україні нової освіти може бути як регуляторне поле, так і фіскальна політика. Ми не повинні оподатковувати процес створення середовища знань та інновацій. Набагато вигідніше оподатковувати їх продукти — технології, сервіси.

Відносно невисока вартість якісної освіти, державні програми щодо забезпечення іноземних студентів житлом приведуть до 2025Е в Україну мільйони студентів. Частина з них зможе здобувати освіту дистанційно.

Створення і розвиток в Україні потужних R&D-центрів разом з освітніми установами постійно підвищуватиме стандарти освіти і створить попит на нові спеціальності.

Це сприятиме тому, що до 2030Е Україна стане центром кращих міжнародних стандартів освіти, сучасних лабораторій та технічного оснащення вишів.

12. Україна — регіональний фінансовий центр Нової Європи

Вибухоподібне зростання української економіки спричинить приплив зовнішніх інвестицій в Україну.

Підвищиться привабливість акцій українських компаній, стартапів. Молоді компанії зможуть активно залучати капітал на Українській фондовій біржі.

До 2023Е в Україні відкриють офіси світових інвестиційних будинків і банків, відбуватимуться найбільші ICO.

До 2025Е Україна може стати євразійським центром торгівлі сировинними товарами, де Україна вже відіграє серйозну роль у якості їх постачальника. Ціноутворення на зерно, газ, електрику здійснюватиметься за підсумками угод на Українській товарній біржі.

13. Україна — європейський рай для малого й середнього підприємництва

Перебуваючи в ситуації безробіття, трудової міграції, що набирають обертів, а також високої частки пенсіонерів та осіб, які отримують допомогу з бюджету, Україна має в пріоритеті стимулювати створення робочих місць і зниження соціального навантаження на бюджет.

Головні рішення:

 • створення державного фонду підтримки підприємництва (навчання, кредитування під проект терміном до 5 років, з відтермінуванням оплати тіла кредиту та ставкою до 5% річних);
 • податкова лібералізація, проста система оподаткування й низькі податки для мікропідприємств;
 • доступ до міжнародної мережі торгових представництв для просування експорту;
 • проста система обліку та взаємодії з державними органами.

14. Україна — країна електронного уряду

До 2022Е в Україні мають діяти електронний уряд і громадянство, де кожен українець зможе через електронний кабінет мати доступ до всіх відкритих державних реєстрів, бачити всі свої доходи, витрати, податкові зобов'язання, штрафи, взаємодіяти з банківськими рахунками, робити запити в державні органи, послуговуючись електронним підписом, і отримувати оперативні відповіді, формувати податкову декларацію, підписувати контракти, брати участь в електронних референдумах.

Автоматизація процесів не лише знижує кількість необхідних службовців, витрати на держапарат, ризики людського фактору і корупції. Розвиток електронного уряду також простимулює активізацію розвитку електронних сервісів, попиту на IT-послуги й нові гаджети.

15. Базові цінності українців — родина, воля і розвиток

Україна створює всі умови для вільної реалізації своїх громадян, їх розвитку, творчості.

Свобода людини обмежується лише територією свободи інших громадян і держави.

У світі, в якому зростає роль роботів і штучного інтелекту, людина збереже конкурентність лише в креативі і створенні нового, а також зберігаючи людяність.

Сім'я, продовження роду — одна з головних цінностей людини. І кожен новий українець робить нашу націю сильнішою. Україна допомагає молодим сім'ям і підтримує зростання народжуваності в країні.

Україна стане для світу глобальним креативним хабом, де можна комфортно й безпечно жити, творити, розвиватися, вести бізнес, бути щасливим.


1 BP Statistical Review of World Energy June 2018
2 Дані НАК «Нафтогаз України»