Архітектура влади України 2030Е

Отже. Сьогодні 31 грудня 2030 року.

Україна у 2030 році — парламентська республіка з державною архітектурою, подібною до акціонерного товариства. Головні вигодонабувачі в країні - громадяни.

Управління країною в моделі представницької демократії громадяни здійснюють через «наглядову раду» — своїх представників, обраних у Парламент шляхом голосування.

Операційне управління країною здійснює професійна рада директорів — Кабінет Міністрів України (КМУ).

Збережено три гілки влади: законодавча, виконавча і судова.

У країні діє модель представницької і прямої демократії, комбінація яких дозволяє зберегти баланс і раціональність.

Роль президента зведено до представницьких і дипломатичних обов'язків. Головні функції виконує прем'єр-міністр, якого обирають загальним голосуванням і який формує Кабінет Міністрів.

Законодавча влада представлена двопалатним Парламентом, де депутати обираються за відкритими партійними списками.

Об'єднання територіальних громад можуть делегувати своїх представників до районних/обласних рад, а області — до центрального Парламенту за пропорційною системою.

У Парламенті опозиція дістає низку повноважень, які дозволяють їй контролювати дії влади. Зокрема опозиція контролює діяльність прокуратури, Рахункової палати, Казначейства, Національного агентства з протидії корупції.

Виконавчою владою є Кабінет Міністрів — «рада директорів», яка виконує тактичні завдання для реалізації стратегії економічного розвитку, що безпосередньо впливає на розвиток економіки, зростання якості життя в країні і добробут кожного громадянина.

Функції держави мінімізовані. До 2025 року було завершено ревізію всіх державних органів влади, їх цілей, користі для громадян і країни. Ліквідовано старі міністерства й відомства. Їх замінили нові інституції, створені відповідно до потреб і запиту на виконання функціоналу, з новими бізнес-процесами й мотивованим персоналом.

До роботи оновлених органів державної влади залучено мінімальну кількість працівників. Персонал для нових інституцій підбирають шляхом відкритого конкурсу, а заробітну плату формують на основі ринкової.

Введено систему електронного уряду (e-government). Кожен громадянин у 2030 році має електронне громадянство і електронний кабінет. Електронний кабінет істотно спростив комунікації з державними органами й виключив роботу «face to face» із чиновником.

Усі комунікації, опитування, референдуми провадяться через електронний кабінет. Електронний кабінет — це також інструмент для ведення бізнесу, подання звітності, зведення фінансової інформації про користувача, отримання довідок і витягів від органів державної влади. У 2027 році Україна цілком відмовилася від паперового документообігу.

Судова гілка влади незалежна.Прокуратура перебуває у вертикалі Парламенту, а не президента. З метою уникнення узурпації контроль над прокуратурою має опозиція (це зафіксовано в регламенті й законі).

Головні принципи архітектури влади:

 • «знизу вгору»: усі громадяни України — вигодонабувачі;
 • персональна відповідальність кожного чиновника, міністра, прем'єр-міністра;
 • KPI для всіх оновлених міністерств і відомств;
 • контроль влади (опозиція контролює владу).

Функції держави зведено до мінімуму:

 1. забезпечення національної безпеки;
 2. фіскальна політика;
 3. регулювання стратегічних сфер, у тому числі антимонопольне регулювання;
 4. арбітраж (судова система);
 5. медицина (стандарти, невідкладна медицина, допомога під час дорогого лікування);
 6. освіта (стандарти, обов'язкова шкільна освіта, держзамовлення на фахівців специфічних спеціальностей);
 7. соціальне забезпечення.

Національна безпека: армія, морська оборона, ППО і космічні війська, кіберзахист, національна гвардія.

Фіскальна політика. Загальнодержавна система оподаткування та місцеві податки, якими регіони регулюватимуть інвестиційну привабливість і конкуруватимуть у сфері залучення інвестицій, трудових ресурсів.

Регулювання стратегічних сфер, як-от банківської системи (НБУ), конкурентного законодавства (антимонопольне регулювання), зовнішньої торгівлі (експортно-імпортні операції, захисна функція).

Арбітражні суди. Суддів обирають на конкурсних засадах, мінімальний вік для обрання на посаду арбітражного судді — 45 років. У разі корупційних або інших махінацій на суддів покладається висока матеріальна відповідальність із повною конфіскацією майна у нього і всіх пов'язаних осіб (у разі, якщо доведена відсутність у них легального джерела, яке відповідає наявним активам).

Медицина. Запроваджено систему страхової медицини, держава надає тільки швидку невідкладну допомогу. Джерелами медичного страхування є власне громадянин, частково держава або місцеві органи влади. Також держава створює спеціальний страховий фонд для фінансування дорогого лікування громадян.

Освіта. Держава гарантує базову шкільну освіту. Шкільна освіта триває 10 років: 5 років — базова шкільна програма; 5 років — навчання професійних навичок (попит на навички формує бізнес).

Вища освіта платна, але надаються кредити на 7 років, із них 5 років відсотки не сплачуються. Повернення кредиту починається на сьомий рік після початку професійної діяльності.

Держзамовлення держава зберігає тільки для специфічних спеціальностей, які потрібні для:

 • наукових дослідів в усіх галузях;
 • національної безпеки;
 • державного управління.